برگزاري آزمونهاي ورود به حرفه مهندسان،كاردانها و معماران تجربي-آبان۹۳

بسمه تعالی

 

برگزاری آزمونهای ورود به حرفه مهندسان، کاردانها و معماران‌تجربی

    برگزاری آزمونهای ورود به حرفه مهندسان، کاردانها و معماران‌تجربی آزمون ورود به حرفه مهندسان و کاردانهای فنی ساختمان امروز پنجشنبه ۲۲ آبان۹۳ بطور همزمان رأس ساعت ۹ صبح در سراسر کشور برگزار گردید. این آزمونها، ویژﺓ متقاضیان اخذ پروانه اشتغال برای رشته‌های مهندسی عمران(نظارت)، معماری(نظارت)، شهرسازی، نقشه‌برداری و ترافیک و همچنین کلیه رشته‌های کاردانی ساختمان امروز صبح برگزار شد و رشته‌های مهندسی عمران(اجرا) و معماری(اجرا) امروز نوبت عصر برگزار خواهدگردید: آزمونهاي سایر رشته‌ها فردا ۲۳ آبان ۹۳ در دو نوبت صبح و عصر برگزار می‌شود.

همزمان با روز برگزاری این آزمونها وزیر محترم راه و شهرسازی باتفاق معاون امور مسکن و ساختمان و مدیر کل مقررات ملّی ساختمان وزارت راه و شهرسازی از دانشگاه صنعتی امیر کبیر تهران به عنوان یکی از محل‌های برگزاری آزمون در سطح تهران بازدید و از نزدیک در جریان روند برگزاری آزمونها قرار گرفتند. طی این بازدید آقای دکتر آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی توضیحاتی در زمینه روند برگزاری آزمونها ارائه و اظهار داشتند که آزمونهایی که ظرف امروز و فردا برگزار می‌گردد بزرگترين آزمونهای حرفه‌اي كشور محسوب مي‌شود، که در ۷ رشته مهندسي در رشته‌هاي معماري، شهرسازي، عمران، تأسیسات مكانيكی، تأسیسات برقی، نقشه‌برداري و ترافيك، همچنین ۶ رشته كارداني در رشته‌هاي معماري، شهرسازي، عمران، تأسیسات مكانيكی، تأسیسات برقی و نقشه‌برداري و يك رشته ويژه معماران تجربي برگزار خواهد شد، وی افزود: در آزموني كه روزهاي ۲۲ و ۲۳ آبان برگزار خواهد شد، در مجموع حدود ۱۴۰۰۰۰ نفر برای کسب صلاحیت‌های مختلف شرکت نموده‌اند.

ایشان همچنین اشاره کردندفارغ التحصیلان رشته های مهندسی برای اینکه بتوانند وارد بازار کار شوند و مسئولیت طراحی، نظارت و اجرا را بعهده بگیرند، پس از فارغ التحصیلی و داشتن سه سال سابقه کار و پذیرفته شدن در آزمونهای حرفه ای وارد یک حوزه جدیدی به نام بازار حرفه ای ساخت وساز شده که از آموزشهای آکادمیک فراتر است. همچنین خاطر نشان ساختند این آزمونها دارای جنبه های فنی، قراردادی، حقوقی و همچنین بازرگانی هم هست و مهندس پس ازاینکه وارد بازار کار تخصصی شد به عنوان یک فعال اقتصادی و فنی نیز شناخته می شود و نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است مسائل مربوط به طراحی، نظارت و اجرا است که افراد پس از قبولی در این آزمونها صلاحیت لازم را به دست می‌آورند تا بتوانند در جهت ارتقاء کیفیت ساخت و سازها در سطح کشور خدمات مهندسی را در حدود صلاحیت و ظرفیت خود انجام داده و مسئولیتهایی را در برابر جامعه اعم از خریدار ، شهرداری و ساير نهادهای دولتی ناظر پذیرا باشد و پروژه هایی را که اجرا می کند دارای شرایط استاندارد و قوانین وضع شده باشد. وزیر محترم راه و شهرسازی در پایان اشاره کردند امیدواریم این حرفه را به سمتی هدایت کنیم که هم منافع خریدار و سازنده و هم جامعه حفظ گردد که خوشبختانه در ایران این روند به تدریج در حال جا افتادن است. گفتنی است ادامه این آزمونها برای رشته های مهندسی عمران(محاسبات)، معماری(طراحی)، تأسیسات مکانیکی، تأسیسات برقی و آزمون تعیین صلاحیت معماران تجربی فردا جمعه ۲۳ آبان۹۳ در سراسر کشور برگزار خواهد شد. .

 

                                                                                            دفتر مقررات ملّی ساختمان