مظاهریان در خصوص « نخستین دوسالانه مسابقات معماری و شهرسازی ایران» گفت: خلاقیت، رقابت و انتخاب شعار اصلی مسابقات معماری

حامد مظاهریان بر این باور است که با برگزاری مسابقات معماری و شهرسازی ایران علاوه بر افزایش کیفیت معماری و خلق آثار معماری بارز می‌توان از بروز رانت جلوگیری کرد و آثار برتر معماری را به منصه ظهور گذاشت.

نشست خبری « نخستین دوسالانه مسابقات معماری و شهرسازی ایران» با حضور حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی و رئیس دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی ایران؛ علی خدادادی، دبیر دبیرخانه دائمی، رهام مقصودلو، دبیر نخستین دوسالانه مسابقات معماری و شهرسازی برگزار شد.

حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی و رئیس دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی ایران با اشاره به این‌که معماری یکی از مظاهر و شاخص تمدنی است، گفت: دستاوردهای مادی بشر در طول تاریخ تمدن نامیده می‌شود و دستاوردهای فرهنگی و آثار فرهنگی از طریق معماری به جامعه معرفی می‌گردد .به عبارتی جدای از مکتوبات و تحولات اجتماعی از طریق معماری هم می‌توان به جوامع نگاه کرد.

مظاهریان با تاکید بر این‌که معماری بازتاب اتفاقات جامعه است، اظهار داشت: داشتن بناهای شاخص و سمبل در کشور از ایده‌آل‌هایی بوده که پیگیری شده است و آموزش، اقتصاد، سیستم‌های بوروکراتیک نظام‌مند، انظباط شهری، تکنولوژی و… همه این‌ها مواردی هستند که کیفیت معماری را شکل می‌دهند.

همچنین رئیس دبیرخانه « مسابقات معماری و شهرسازی ایران» این رویداد را فرصتی برای ارائه خلاقیت در یک رقابت سالم دانست و تاکید کرد: روند برگزاری مسابقات تحت نظارت دبیرخانه دائمی بوده و اگر شعار مسابقات را خلاقیت، رقابت و انتخاب بدانیم، در حقیقت شعار درستی را طرح شده است.

مظاهریان ضمن اشاره به این‌که با عدم برگزاری مسابقه، کارفرما یک معمار در غالب فرد حقیقی یا حقوقی انتخاب و خواسته‌هایش را در طرح اعمال می‌کند و کار را به معمار منتخب می‌سپارد، گفت: اما در این مسابقات معماران جوان می‌توانند به دور از لابی‌گری کارشان را به کارفرما معرفی می‌کنند و در حقیقت شاخصه مسابقه این است که متخصص با کارش معرفی می‌گردد.

به گفته رئیس دبیرخانه « مسابقات معماری و شهرسازی ایران»، کارفرما هم در این مسابقات این امکان را دارد که در بین نمونه‌های برتر معماری، بهترین طرح را انتخاب کند. در این شرایط شرکت‌کننده تمام نیروی خود را برای خلق طرح برتر به کار می‌گیرد و این به خلق معماری شاخص کمک می‌کند.

مظاهریان ارائه طرح با تمام خلاقیت را یکی دیگر از نکات بارز مسابقات معماری و شهرسازی دانست و گفت: در این شرایط طراح با آزادی کامل و به دور از محدودیت‌های اقتصادی و یا تحمیل نظر کارفرما می‌تواند طرح برتری ارائه دهد.

همچنین معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تدوام آموزش را یکی دیگر از نکات بارز این رویداد برشمر دو اظهار کرد: این مسابقات در ایران سابقه دیرینه دارد به عنوان مثال تهیه طرح میدان آزادی و سردردانشگاه تهران از طریق برگزاری مسابقه انتخاب شده است.

مظاهریان در ادامه افزود: یک نگرانی تا چندسال گذشته وجود داشت که خود مسابقات نیاز به فرهنگسازی و مجموعه مقرراتی دارد. اما در نهایت فرهنگستان هنر اولین گام را برداشت و آیین‌نامه‌ای را برای این مسابقات پیشنهاد دادو بعد مورد تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت.

در ادامه علی خدادادی، دبیر دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی ایران با بیان این‌که دبیرخانه دائمی به عنوان رکن اجرایی مسابقات و هیات حل اختلاف از ارکان این آیین‌نامه محسوب می‌شود، تصریح کرد: این دبیرخانه در سال ۹۴ فعالیت خود را آغاز کرد که جامعه حرفه‌ای خیلی محتاط در این زمینه گام برداشت و در سال ۱۳۹۴و۱۳۹۵در مجموع حدود ۵۲ درصد مسابقات در دبیرخانه دائمی ثبت گردید.

اما به مرور اعتماد جامعه حرفه‌ای به این نهاد بیشتر شد و در سال ۹۶حدود ۷۵ درصد و در سال ۹۷، ۹۰ درصد طرح‌ها در دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی ایران به ثبت رسید واعلام اعتبار گردید.

خدادادی در ادامه افزود: در همه مسابقات تمامی ارکان از جمله کارفرما برگزار کننده، مدیر، داوران و جامعه شرکت‌کننده در فراخوان قید می گردد. علاوه بر آن حفظ تمامی حقوق مادی و معنوی در فراخوان تاکید می‌شود. همچنین مسابقاتی که مصوبات بالادستی را نداشته باشند یا اجازه ثبت نمی یابند و یا فرآیند ثبت منوط به شفاف سازی برای جامعه حرفه ای می گردد.

در ادامه رهام مقصودلو، دبیر دبیرخانه « نخستین دوسالانه مسابقات معماری و شهرسازی ایران» با اعلام این‌که این رویداد در روز ۲۲ و ۲۳ مهرماه سال جاری در محل پردیس هنرهای زیبا (دانشگاه تهران) برگزار می‌شود، گفت: برگزاری نمایشگاه آثار منتخب مسابقات معماری و شهرسازی، رونمایی از کتاب « مسابقات معماری و شهرسازی: تجارب جهانی، الزامات و توصیه‌ها، سخنرانی و نشست‌های تخصصی و تقدیر از فعالان این عرصه از جمله برنامه‌های این رویداد خواهد بود.