معاون وزیر راه و شهرسازی: اگر مردم مجری مسکن مهر بودند پروژه سال‌ها پیش تکمیل می‌شد

معاون وزیر راه و شهرسازی معتقد است اگر در بحث مسکن مهر خود مردم متولی ساخت بودند و دولت نقش نظارتی خود را ایفا می‌کرد مطمئنا این پروژه‌ها سالها پیش به نتیجه می‌رسید.

به گزارش ایسنا، حامد مظاهریان در مراسم تودیع و معارفه مدیران کل راه و شهرسازی استان لرستان اضافه کرد: بزرگترین تحولی که در پنج سال اخیر رخ داده نگرش در چگونگی تامین  مسکن و توجه به بافت های میانی به جای تمرکز در حاشیه شهرها است.

مظاهریان در ادامه گفت:  در حاشیه شهرها توسعه منفصل بوده، و از آنجا که زمین ارزان و رغبت برای ساخت و ساز فراوان است، در حالی‌که در بافتهای میانی امکانات ورزشی تفریحی خدماتی و… وجود دارد و کار نیز زودتر به نتیجه می‌رسد از این رو  پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی سرمایه‌گذاری در بافت‌های میانی شهرها به جای سرمایه‌گذاری در حاشیه‌هاست.

مظاهریان در مورد مسکن اقشار متوسط گفت: از طریق صندوق پس انداز یکم برای شهرهای میانی و کوچک تا ۵۰ درصد تسهیلات مسکن و در تهران نیز تا سقف ۳۰ درصد به متقاضیان پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه با به هم خوردن تعادل دربازارهای ارز و سکه  و از آنجا که مسکن نیز یک دارایی محسوب می شود: التهاب در نرخ بازار سکه و ارز،  بازار مسکن را نیز متاثر کرد.

این معاون وزارت راه و شهرسازی افزود: تراکم خانوار در واحد مسکونی مناطق شهری بدون احتساب خانه های خالی در سال ۸۵معادل۱٫۰۹ بوده یعنی به ازای هر ۱۰۰ خانه ۱۰۹ خانوار وجود داشته در حالی‌که این رقم در سال ۹۵ به ۱٫۰۴ رسیده است.

وی بیان کرد: در سال ۸۵ در کشور واحدهای مسکونی که از مصالح بادوام استفاده کرده اند ۴۴٫۳درصد بوده است که این رقم در سال ۱۳۹۵ به ۶۰٫۷درصد افزایش یافته است.