ابلاغ شیوه نامه نحوه تشکیل و اداره مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان

شیوه نامه نحوه تشکیل و اداره مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان از سوی وزیر راه و شهرسازی به سازمان نظام مهندسی ساختمان ابلاغ شد.
به گزارش معاونت مسکن و ساختمان، در پی جلسات مشترک هیئت پنج نفره سازمان نظام مهندسی ساختمان با وزارت راه و شهرسازی و تعامل فی مابین صورت گرفته در موضوع نحوه تشکیل و اداره مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ، روز شنبه مورخ ۱۳۹۷/۵/۲۰ وزیر راه و شهرسازی در طی نامه ای به سازمان نظام مهندسی ساختمان تفاهم مشترک صورت گرفته را رسما ابلاغ کرد.
از ضرورت ابلاغ شیوه‌نامه نحوه تشکیل و اداره مجمع عمومی سازمان نظام مهندسي ساختمان استان لازم به ذکر است که مجمع عمومی را می توان به تعبیری مهم ترین رکن سازمان ها تلقی کرد و برغم اهمیت آن تاکنون از یک شیوه نامه نحوه تشکیل و اداره منسجم و یکنواخت در سراسر کشور برخوردار نبود. لذا این شیوه نامه بر اساس تبصره ۳ الحاقی ماده ۵۲ آیین نامه اجرایی قانون(اصلاحی ۱۳۹۴) توسط وزیر راه و شهرسازی ابلاغ گردید.
همچنین از مهم ترین نکات این شیوه نامه به موارد زیر می توان اشاره کرد:
۱-در سه فصل (۱-تعاریف، ۲-تشکیل مجامع و۳- شرایط دعوت و نحوه اداره مجمع) و ۲۲ ماده تدوین شده است.
۲-فصل اول مختص تعاریف است.
۳- در فصل دوم تشکیل مجمع، جلسات مجمع، نحوه دعوت به مجمع، شرایط رسمیت مجمع، آگهی های مجمع و نحوه اظهار نظر در خصوص عملکرد هیات مدیره و بودجه و تراز نامه تبیین شده است.
۴-در فصل سوم نحوه اداره مجمع، وظائف هیات رئیسه موقت و اصلی، شرایط انتخاب آنان، ناطقان مجمع، مستندات مجمع، وکالت در مجمع، نحوه رای گیری ، نحوه انتخاب بازرس و جزئیات آن، دستور جلسه، اعلام تنفس در مجمع، نحوه رسیدگی به بودجه و ترازنامه و صورت جلسه مجمع تبیین شده است.
از آنجا که در هر قانونی فقط احکام به تصویب می رسد و آئین نامه نیز در مقام بیان و بصورت کلی توسط هیات دولت در همان چارچوب تصویب می گردد، در نبود شیوه نامه تکلیف بسیاری از جزئیات روشن نبود. ابلاغ این شیوه نامه که با اذن قانون گذار و دولت صورت گرفته است چالش هایی را که مجمع عمومی سازمان ها با آن در برگزاری روبرو بوده حل خواهد کرد و مجمع عمومی سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها، نیازمند شیوه نامه ای بود که در آن جزئیاتی را که برگزاری هر مجمعی در این سطح از حرفه مندان نیاز داشته، تبیین کند تا این جلسات بتواند نمادی از نظم، مهندسی و در شان اعضای سازمان ها باشد.

 

 

دانلود شیوه نامه نحوه تشکیل و اداره مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی