تهیه و پیگیری قانون پیش‌فروش آپارتمان‌ها

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ضمن حضور در نهمین اجلاس سراسری انبوه سازان ایران که در سالن قلم کتابخانه ملی برگزار شد روند وضعیت کنونی مسکن را تشریح کرد و بر روی تفاهم میان دولت و بخش خصوصی در امر مسکن تاکید کرد و گفت:تا کنون کمتر زمانی بوده تا ما می توانستیم در خصوص مسائل مختلف  مسکن میان دولت و بخش خصوصی و نهادهای مرتبط تفاهم داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در ابتدا معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی حامد مظاهریان ضمن ابزار خشنودی از حضور در نهمین اجلاس سراسری انبوه سازان ایران اظهار داشت: این فرصتی است برای ما که میتوانیم در جمع انبوه سازان کشور با این عزیزان گفت و گو کنیم و مسائل مرتبط را درمیان گذاریم و می توان گفت تا کنون کمتر زمانی بوده است که ما می توانستیم تا این اندازه در خصوص مسائل مختلف  مسکن میان دولت و بخش خصوصی و نهادهای مرتبط تفاهم داشته باشیم .

وی در ادامه به نمونه ای از این تفاهم بخش های مختلف در امر مسکن اشاره کرد و گفت: برای نمونه می توان به اصلاح قانون پیش فروش آپارتمان اشاره کرد که متاسفانه قانون کنونی در وضعیت نامطلوبی قرار داشت و آن متن متوقف شد و خوشبختانه متن پیش نویس اصلاح قانون فروش آپارتمان با بالاترین توافق میان دولت و انبوه سازان تهیه و اکنون در مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است.

بررسی فرصت‌های مختلف در ساخت و سازهای شهری

مظاهریان در ادامه به تشریح وضعیت ساخت و ساز مسکن در شهرها پرداخت پرداخت و گفت: موضوعی که دوستدارم امروز مطرح کنم و در گذشته هم به تشریح بخش هایی از آن پرداخته ام آن است که نگاهی داشته باشیم به اینکه اکنون چه فرصت هایی برای ساخت و سازهای شهری داریم برای این امر مروری خواهم داشتم به شرایط و وضعیت مسکن در کشور و در پایان به فرصت های پیشرو در این امر خواهم پرداخت.

وی به نقش مسکن مهر و سهم دولت در ساخ و ساز کشور نیز اشاره کرد و اظهار داشت:بخشی از واقعیت های مسکن آن است که با وجود آنکه طرح مسکن مهر بزرگترین پروژه مسکن کشور بوداما سهم دولت در ساخت و ساز بین ۰.۵  تا ۳ درصد بوده و  از طرف دیگر سهم مسکن از اشتغال کشور به حدود ۱۲درصد میرسد و مسکن سهم زیادی در تشکیل سرمایه در کشور دارد . 

معاون مسکن و ساختمان در ادامه به آمار کمی بخش مسکن اشاره داشت و گفت:  اگر بخواهیم به  آمار کمی بخش مسکن که براساس اطلاعات سرشماری و مرکز آمار به دست ما رسیده  و توانسته تصویر روشنی  را از وضعیت مسکن به ما ارائه دهد و این اعداد برای شما سرمایه گذاران بخش مسکن اعدادی مهم است نگاهی داشته باشیم باید گفت که ما اکنون در کشور ۲۴میلیون خانوار داریم که بعد خانوار حدود  ۳.۳ درصداست و  حتی در روستا بعد خانوار به سه و نیم درصد رسیده و این نشان میدهد که دیگر خانوار روستایی هم دارای دو فرزند نیست و این تحول جمعیتی است که موضوع  آن مفصل است و باید در جلسات دیگر روی آن بحث شود .

وی همچنین آماری در خصوص  تعداد خانه های خالی و خانه های دوم در کشور نیز ارائه کرد افزود: تعداد خانه های خالی براساس همین آمار ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد و تعداد خانه‌های دوم نیز ۲ میلیون واحد مسکونی است و منظور از خانه های خالی یعنی خانه هایی که ساخته شده اما متاسفانه به فروش نرفته است و خانه‌های دوم یعنی اینکه از آن واحد مسکونی کمتر از ۶ ماه استفاده می‌شود مانند ویلا هایی که در شمال ساخته شده است .

مظاهریان با اشاره به اینکه سود حاشیه ی بخش مسکن بالا بوده است گفت:  اگر تعداد موجودی کنونی مسکن و تعداد خانوار را جمع بزنیم  مشاهده میکنیم که ما در برابر ۲۴میلیون خانوار دارای  ۲۷میلیون خانه هستیم و این آمار ظاهرا نشان می دهد که  بیشتر از تعداد خانوار دارای خانه هستیم و می توان گفت که انگار تعداد مسکن های ساخته شده به اندازه کافی بوده است اما واقعیتی که وجود دارد این است که  تعداد ۲میلیون و۶۰۰هزار واحد مسکونی خالی  را نباید جزو این آمار لحاظ کنیم زیرا این خانه ها براساس الگوی مصرف ساخته نشده اند و درحقیقت آن ها تنها برای سفته بازی احداث شده  و در زمانی ساخته شده اند که سود حاشیه ی بخش مسکن بسیاربالا بوده و در آن زمان افراد به عنوان یک کالای اقتصادی به مسکن نگاه می کردند لذا در آن زمان سرمایه گذاری در هر متر ساخت و ساز دارای تولید ارزش افزوده بالایی بود .

وی همچنین ۲میلیون و ۶۰۰هزار واحد مسکونی خالی را جزو خانه های لوکس دانست و افزود:با بررسی این خانه های خالی متوجه می شویم که بخش عمده ای از آن ها خانه های لوکسی هستند که به فروش نرسیده  و خارج از دسترس خرید قشری که به دنبال خرید خانه به عنوان یک کالای مصرفی بوده قرار گرفته است بنابراین باید آن ها را از آمار خرید مسکن جداکنیم.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در ادامه‌ به تحول چند دهه اخیر بخش مسکن اشاره کرد و اظهار داشت: بنابراین آمار واقعی نشان می‌دهد که به ازای هر ۱۰۰ خانه  دارای ۱۰۴ خانوار هستیم  و این فاصله ۱۰۰تا ۱۰۴ خانه نشان دهنده ی تقاضای بلقوه ای است که در بازار وجود دارد و این را نباید نادیده گرفت که تحول بزرگی در طی این چهار دهه اتفاق افتاده است  و در زمان وقوع انقلاب اسلامی به ازای هر ۱۰۰ خانه ۱۲۶ خانوار وجود داشته لذا تلاش های گسترده ای صورت گرفته و ما الان شاخص های موجودی مسکن مان  افزایش پیدا کرده است.

وی در ادامه به افق آینده ده ساله بازار مسکن اشاره کرد و  گفت‌: اگر قرار باشد برنامه ریزی داشته باشیم که بدانیم در آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد، باید گفت در ده سال پیش رو ۲۴ میلیون خانوارفعلی ما  به ۲۹ میلیون خانوار   و جمعیت شهر نشین از ۷۴ درصد فعلی به ۷۹ درصد خواهد رسید ، و روند شهرنشینی ما ادامه پیدا خواهد کرد و در سال ۱۴۰۵ما حدود ۷۹درصد شهرنشین خواهیم داشت که گویای وضعیت شهرها آن زمان خواهد بود.اما این نشان دهنده آن نیست که شهرهای ما ایده آل شده است بلکه گویای آن است که مشکلات در چه بخش هایی اتفاق خواهد افتاد.

مظاهریان در خصوص برنامه ریزی و نحوه  تامین مسکن خانوارها تا سال ۱۴۰۵ اظهار داشت: با توجه به پیشبینی رشد اقتصادی و برنامه توسعه اقتصادی  که برای این امر تنظیم شده و افزایش قدرت خرید خانوار این امکان فراهم می شود که آن کالاهای لوکسی که ساخته شده بود ولی قابل خرید برای اقشار مردم نبود نیمی از آن ها میتواند وارد بازار شود و به این ها اگر نیاز به مسکن را اضافه کنیم می شود حدود ۵ میلیون خانه جدید  لذا باید پنج میلیون خانه جدید تولید کنیم که حدود ۱.۳ میلیون خانه هم از طریق فروش خانه‌های خالی تامین خواهد شد . حدود ۳.۸ میلیون نیاز به نوسازی داریم، پس باید در یک افق ۱۰ ساله ۹ میلیون مسکن تامین شود.​

وی به توان اقتصادی خانوارهای شهری اشاره کرد و گفت: آنچه که مهم است توان ‌اقتصادی خانوارهای شهری است و در خصوص دهک ها باید گفت که در این ده دهک که وشرایط جامعه و توان اقتصادی ما که نشان میدهد و در واقع به سه بخش تقسیم شده که شامل   سه دهک اول جامعه که میتوان با آن خط فقر جامعه را مشخص کنیم و دو دهک بالا و سه دهک پایینی است و حال این سوال طرح می شود که  وظیفه دولت چیست؟ در واقع این تصویر به ما می گوید که  دو دهک بالا می‌توانند مسکن خود را تامین کنند. دهک های میانی احتیاج به کمک دولت دارند، اما دهک‌های پایین کسانی هستند که دولت در قبال تامین مسکن آنها مسئول است و باید آن را بر عهده بگیرد.

معاون مسکن و ساختمان  درخصوص  طرح دولت برای دهک های میانی، افزود: تشکیل صندوق پس انداز مسکن یکم با همه مقیاس‌ها طرح موفقی بوده است، تاکنون بیش از ۳۶۰ هزار نفر در این صندوق سپرده گذاری کرده‌اند و شش هزار میلیارد تومان در این صندوق ذخیره شده است.

مظاهریان همچنین هدف برنامه ششم توسعه را نوسازی  بافت‌های ناکارآمد دانست و اظهار داشت: باید گفت که ۱۲۳ هزار میلیارد تومان گردش اقتصادی نوسازی بافت‌های ناکارآمد خواهد بود و  ابزارهای تحققی این طرح بر عهده سه بخش است که دولت ۳۱ درصد، بخش خصوصی ۳۹ و شهرداری ها ۳۰ درصد را بر عهده می‌گیرند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در ادامه افزود:  حال چگونه   در مدت  پنج سال نوسازی ۵۰ درصد از بافت‌های فرسوده و ناکارآمد محقق خواهد شدباید گفت که   برای این هدف الزاماتی وجود خواهد داشت  که از جمله آنها رسیدگی به قانون ساماندهی، حمایت از توسعه گران و اختصاص ۴۱۵۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و منابع تولید اشتغال قانون بودجه ۱۳۹۷ است.

تمام تلاش دولت برای  تا رونق واقعی بازار مسکن 

همچنین مظاهریان به  رکود  بازار مسکن طی سال های گذشته اشاره کرد و گفت‌: تمام تلاش دولت بر این بود تا رونق بازار مسکن واقعی باشد و با توجه به اینکه  بعد خانوار به ۳.۳ کاهش یافته است. لذا نیاز به مسکن حداقلی با متراژ حدود ۷۰ متر وجود دارد  که متناسب با توان خانوارهای ایرانی باشد.

وی  در رابطه با  وضعیت ۱۰ ماهه بازار مسکن، اظهار کرد: در طی ۱۰ ماه گذشته در شهر تهران تعداد موبایه نامه ها ۱۲.۵ و قیمت ۸.۲ درصد افزایش یافته است. حجم ریالی بازار مسکن نیز ۳۰ درصد رشد داشته است و تعداد پروانه‌های ساختمانی ۵.۴ درصد افزایش پیدا کرده است و این نشان می‌دهد که بازار مسکن به آرامی در حال‌ حرکت است و خوشحال هستیم که آرام است، چرا که دچار تلاطم نمی‌شود.

وی در پایان در خصوص  پیش‌بینی بازار مسکن در سال آینده، گفت‌: افزایش قیمت مسکن حدود نرخ تورم خواهد بود لذا  اگر کمتر از آن باشد سازندگان مسکن وارد ساخت و ساز نمی‌شوند و اگر بیشتر باشد با توان خرید مردم فاصله می‌گیرد بنابراین‌ ما آینده روشنی را برای مسکن پیشبینی می کنیم و آن  با تلاطم کمتر و آمادگی برای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن همراه خواهد بود.

 

منبع خبر