گزارش برگزاری هفتمین همایش مقررات ملی ساختمان در شهر بندرعباس

برگزاری هفتمین همایش مقررات ملی ساختمان
«سازه‌های بتنی، ضرورت‌ها و الزامات» در شهر بندرعباس

در استمرار روند برگزاري همايش‌هاي سالانه مقررات ملي ساختمان و در راستاي ترويج، توسعه و گسترش اين مهم در سطح آحاد جامعه، هفتمين همايش مقررات ملي ساختمان با موضوع سازه‌هاي بتني، ضرورت‌ها و الزامات در تاريخ‌هاي ۱۱ و ۱۲ اسفند ماه سال‌جاري با حضور معاونین وزارت راه و شهرسازی، مدیران کل ستادی و ادارات کل راه و شهرسازی استانها، اعضای سازمان نظام مهندسی و نظام کاردانی ساختمان استانها، جامعه حرفه‌ای و مهندسی کشور، اساتید دانشگاه‌ها و دانشجویان رشته‌های عمران و معماری و سازمان‌های عهده‌دار کنترل و اجرای ساختمان در محل سالن همایش‌های شهید آوینی شهر بندرعباس برگزار و همزمان نمایشگاه جانبی نیز افتتاح گردید.
در مراسم افتتاحیه، مدیرکل راه و شهرسازی استان هرمزگان ضمن خوش‌آمدگویی به شرکت‌کنندگان با اشاره به نقاط قوت استان با داشتن ۱۴ جزیره و معادن مختلف و دارابودن دو کارخانه سیمان واقع در قشم و بندر خمیر ابراز داشت: سازه های بتنی نقش موثری در عمران و آبادی استان داشته است.
ایشان اظهار داشت: این همایش در واقع آشنایی دست‌اندرکاران ساخت‌و‌سازبا سازه‌های بتنی و فناوری‌های نوین و به روز کشور است که در بندرعباس برگزار می‌شود. لذا از آنجایی که در ساخت و ساز‌های جدید استفاده از بتن به خاطر شکل‌پذیری آن از اهمیت خاصی برخوردار است و از طرف دیگر دوام و مقاومت بتن نسبت به سایر مصالح ساختمانی دیگر بیشتر است، برگزاری چنین همایشی ضروری به نظر می‌رسید.
مهندس دستوان خاطرنشان کرد: بنا داریم علاوه بر نقش سازه‌های بتنی که شامل مقاومت و دوام بتن و ساخت و سازهاست در خصوص شکل‌گیری بتن هم مسائلی مطرح کنیم. وی افزود: به دلیل شرایط خاص آب و هوایی سواحل جنوبی از جمله استان هرمزگان و البته مناطق‌ ساحلی کشور، استفاده از بتن در ساخت و ساز بیشترین کاربرد را دارد. زیرا بتن یکی از بهترین مصالح بومی مناطقی است که دارای آب و هوای شرجی هستند و از این رو در این همایش بیشترین تمرکز ما بر استفاده‌ بهینه از بتن است و امیدواریم با ادامه این روند شاهد استفاده بیشتری از سازه‌های بتنی در سواحل جنوب کشور به ویژه استان هرمزگان باشیم.
در ادامه سرپرست معاونت عمرانی استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه برای مقررات ملی ساختمان‌ها باید از روش‌های سنتی دست برداشت، گفت: دانشگاه‌ها باید خود را با تکنولوژی‌های جدید مجهز کنند. وی اظهار داشت: با پر محتوا بودن همایش و دانش مهندسان و استفاده از تجارب و دست یافته‌های جدید و کارگروه‌های تخصصی گام‌های موثری را در جهت پیشرفت مقررات ملی ساختمان باید برداریم. وی ادامه داد: زمانی بشر به الزامات بتن پی‌برد که در شهرها (بتن) ارزش خاصی پیدا کرد و انسان به سمت توسعه عمودی حرکت کرد و از مصالح سنتی دست برداشت.
دکتر دالمن افزود: در این میان یکی از مباحثی که در سال‌های اخیر در کشور بسیار مورد توجه قرار گرفته، استفاده از بتن آماده است و بتن آماده استاندارد از جمله مصالح ساختمانی است که در ساختمان‌های امروزی مورد توجه قرار گرفته و با توجه به وجود مشکلات زیاد در بتن‌ریزی سنتی و یا همان روش دستی، بتن آماده راه‌حلی مناسب و به‌صرفه‌تری برای بتن‌ریزی است. وی با تاکید بر اینکه با ابداع تکنیک‌های نوین تولید بتن آماده، روش‌های دستی و سنتی جایگاه خود را تغییر داده‌اند تصریح کرد: با توسعه شهرها، بتن به شکل‌های نوین مختلف در آمده است که در واقع معماری، چهار اصل زیبایی، دوام، استحکام و پایایی را در بر دارد.
در ادامه رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان هرمزگان به ایراد سخن پرداخته و افزود: روز مهندس در زاد روز تولد فخر علم خواجه نصیر الدین طوسی است که جایگاه ارزشمند این دانشمند در عرصه های مختلف سبب شکوفایی کشورمان شده است. وی با اشاره به نقش بسزای نظام مهندسی در توسعه و پیشرفت کشور عنوان کرد، سازندگی و اجرای دقیق ساخت و جلوگیری از اتلاف منابع از وظایف اساسی مهندسان در جامعه امروزی است که با بروز‌آوری دانش عمومی باید با روش‌های مناسب علمی و اصولی ساخت بتوانند کیفیت اجرای پروژه های عمرانی را ارتقاء بخشند. وی تصریح کرد، بناها و سازه ها از ابتدا تاکنون نماد تاریخ تمدن و شرایط اقتصادی و امنیتی گذشتگان بوده‌اند. دکتر عمید خاطر نشان کرد، مهندس ایرانی باید به پرچم توسعه در کشورهای جهان تبدیل شود و این مهم توجه به چشم‌انداز و برنامه‌های هدفمند را می‌طلد. وی با تاکید بر اینکه قانون محوری در امور عمرانی و تخصصی باید جایگزین کارفرما محوری شود، افزود: این مهم زمانی حاصل می شود که خودمان را از درون اصلاح کرده و توجه به مهندسان به عنوان مهمترین اصلاح درونی به شمار می‌رود.
در ادامه آقای دکتر مظاهریان معاون محترم مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به ایراد سخن پرداخته و افزودند: این اقدام بزرگی است که استان هرمزگان در سطح ملی به عنوان دبیرخانه دائمی بتن انتخاب شده است. دکتر مظاهریان با اشاره به اهمیت دوران پساتحریم گفت: ما در دوران گسترش مراودات بین‌المللی می‌بایست یک بار دیگر به دقت به آینده ایران بی‌اندیشیم و با تفکر مطلوب سعی در حرکت درستی در این فرصت را داشته باشیم. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر اهمیت و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، افزود: ما باید به بحث درون‌زا بودن اقتصاد و همچنین استفاده از ظرفیت‌های خارجی توجه کنیم و در دوران پساتحریم در این جهت حرکت کنیم.
ایشان با تاکید بر این که مهندسان باید در دوران پساتحریم با استفاده از نقشه راه اقتصاد مقاومتی حرکت کنند، اظهار داشت: قطعا در هر تفکر گسترشی نقش مهندسان کلیدی است؛ مهندسان در جامعه به حل مشکلات معروف هستند و در برابر سوالاتی قرار می‌گیرند که قطعا برای آن جواب مشخصی دارند. ایشان با اشاره به ظرفیت بالای مهندسی در کشور، تاکید کرد: اکنون حقیقتا ظرفیت مهندسی کشور شاید بیش از نیاز کشور باشد چرا که آمارها نشان می‌دهد که در دنیا تنها امریکا و روسیه هستند که ظرفیت مهندسی بیشتری نسبت به ایران دارند. اگر ما تعداد مهندسان کشور را نسبت به جمعیت کشور تقسیم کنیم به طرز حیرت‌آوری به رتبه یک دست خواهیم یافت و این موضوع مشکل و آسیب‌هایی را برای جامعه و اقتصاد ایجاد می‌کند.
دکتر مظاهریان با اشاره به آمارهای موجود در حوزه اقتصاد،گفت: اکنون حدود ۳۳ درصد از اقتصاد کشور از طریق صنعت تامین می‌شود که این صنعت از ۷۵ درصد مهندسان تشکیل شده است که قطعا این ظرفیت مهندسی در هیچ بخش دیگر اقتصادی وجود ندارد که این نسبت مهندسی در بخش صنعت ساختمان شدیدتر است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که مقایسه میانگین متوسط زیربنای ساخت در کشور بر تعداد مهندسان کشور نشان از ازدیاد ظرفیت مهندسی در کشور است، گفت: حال این که مقصر وقوع این پدیده در کشور چیست و چگونه رفع می‌شود، خود جای بحث است در واقع وقوع این پدیده یک واقعیت است که نیاز به بررسی دارد. دکتر مظاهریان استفاده از ظرفیت‌های ایجاد شده در دوران پساتحریم را پراهمیت دانست و اذعان داشت: حضور در عرصه‌های بین‌المللی دستاورد خوبی از برجام است که باید از این فرصت نهایت استفاده را ببریم.
وی با بیان اینکه مهم‌ترین بازارهای فعال اقتصادی در اطراف کشور ما وجود دارد، افزود: کشورهای حاشیه خلیج فارس، عراق، افغانستان، آذربایجان، بازارهای فعالی در جهان تلقی می‌شوند که از تمام نقاط دنیا مهندسان و نیروهای فعال اقتصادی نگاه ویژه‌ای برای کار در این بازارها دارند.
دکتر مظاهریان با اشاره به آمارهای موجود، گفت: حدود ۲۳ درصد از تاورکرین‌های در حال حرکت در دنیا در منطقه خلیج فارس وجود دارد و این آمار نشان‌دهنده فرصت عظیمی برای فعالیت نیروهای متخصص و مهندس کشور ماست به خصوص مهندسان عمران و ساختمان ما می‌توانند در عرصه بین‌المللی کار کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که مشکلات زیادی در عرصه فعالیت مهندسان و صدور خدمات مهندسی ایران وجود دارد، گفت: بخشی از این مشکلات مربوط به روابط‌ بین‌المللی بود که با اجرای برجام رفع شد اما بخشی از آن به نحوه سیاست‌گذاری‌های داخلی مربوط می‌شود و آن دسته از مشکلات داخلی که مربوط به خانواده بزرگ مهندسی کشور می‌شود باید هر چه سریع‌تر رفع شود.
دکتر مظاهریان با اشاره به پیچیدگی‌های فرایند ساخت و ساز در کشور، تصریح کرد: برای اینکه مهندسان ما بتوانند وارد عرصه‌های بین‌المللی شوند و صدور خدمات مهندسی کشور افزایش یابد ابتدا باید مشکلات داخلی مهندسی را حل کنیم. وی اظهار کرد: چند ماه پیش گروهی از مدیران فیدیک (فدراسیون جهانی مهندسان) به ایران آمده بودند. یکی از آنها می‌خواست از فرآیند ساخت و ساز ایران مطلع شود و من هرچه بیشتر توضیح می‌دادم برای وی نامفهوم بود. من آنجا به این نکته پی بردم که یکی از دلایل عدم به کار گیری مهندسان در فرآیندهای ساخت و ساز همین الزامات دست و پا گیر مهندسی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: یکی از همین مشکلات قانونی ساخت‌وساز پیچیدگی در روابط کارفرما، مالک و ناظر است. مهندس را سازمان نظام مهندسی تعیین می‌کند، پول را مالک پروژه می‌دهد و بازرس را شهرداری تعیین می‌کند. این فرایند پیچیده ساخت و ساز مشکلات زیادی ایجاد کرده است.
دکتر مظاهریان با اشاره به تدوین نظام‌نامه اخلاق حرفه‌ای مهندسی ساختمان تشریح کرد: در این نظام‌نامه ما بر مبنای اخلاق حرفه‌ای کارها را به پیش می‌بریم که این اخلاق حرفه‌ای سجایای اخلاقی فردی نیست بلکه با قانونمند کردن این سجایای اخلاقی آنها را به یک الزام تبدیل کرده‌ایم که در صورت تخطی از قانون، مجازات تعیین شده است. ما می‌خواهیم در وزارت راه و شهرسازی و دولت یازدهم به این استانداردهای جهانی نزدیک شویم. در حال حاضر این نظام‌نامه اگر چه از نظر قانونی قابل ابلاغ است اما سیاست دولت یازدهم اینگونه نیست که در اتاقی در بسته، تصمیم گیری و ابلاغ شود به همین دلیل این نظام‌نامه را به نظرسنجی گذاشته‌ایم تا پیش از ابلاغ نظرات همه کارشناسان جمع آوری، بررسی و اعمال شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تغییرات جدید در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان بیان کرد: در ویرایش قبلی مقررات ملی ساختمان، سرمایه‌گذار با مشکلات زیادی روبرو بود اما در ویرایش جدید، برای پروژه‌های ساختمانی دو پرونده تشکیل خواهد شد که یکی تایید حقوق مالکانه شامل متراژ، تعداد طبقات، زیربنا و… است که به نام مالک صادر می‌شود و بخش دوم نیز لزوم واگذاری پروانه به پیمانکار ذی‌صلاح را تعیین می‌کند. این پیمانکار باید بیمه حوادث باشد و ۱۰ سال ضمانت ساخت بدهد. نظارت نیز در این ویرایش جدید به شرکت‌های بازرسی داده شده و شهرداری از آنها خرید خدمت می‌کند.
وی در پایان تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی در جهت تمرکز زدایی، مسئولیت تدوین هریک از مباحث مقررات ملی ساختمان را واگذار کرده که مسئولیت بخش بتن به استان هرمزگان داده شده است.
در ادامه مراسم دکتر شکرچی‌زاده رئیس محترم مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به نقش اساسی بتن در توسعه عمرانی کشور گفت: توجه به مقوله بتن در ساخت‌وساز در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به شدت مورد توجه است و این مرکز در سال ۹۲ جایگاه بتن در توسعه منطقه خلیج فارس را بررسی کرده است. رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: بتن در برابر آب و رطوبت به شدت آسیب‌پذیر است اما در این مرکز توانسته‌ایم با افزودن مواد جدید به اجزای بتن با این ضعف مقابله کنیم که این اقدام با بهره‌گیری از تجربه‌های جهانی بوده است.
وی با بیان اینکه بتن علاوه بر استحکام، برای سازه زیبایی را نیز به دنبال دارد افزود: به خاطر همین ویژگی زیباسازی بتن است که معماران و شهرسازان نیز در نمای سازه‌های خود از بتن استفاده می‌کنند. بهترین نمونه آن نمای داخلی شبستان امام خمینی (ره) و حرم حضرت معصومه است.
دکتر شکرچی‌زاده اظهار کرد: مهندسان ایرانی چندین دهه است که دانش فنی قابل ملاحظه‌ای در زمینه تولید و استفاده از بتن کسب کرده‌اند. مصرف بتن در کشور ما دو برابر میانگین جهانی است که آمار خوبی محسوب می‌شود ولی در ویرایش قدیم مقررات ملی ساختمان تناقضی در خصوص میزان استفاده از بتن وجود داشت که این مورد در ویرایش جدید این آیین نامه اصلاح شد و در واقع در دولت یازدهم تناقض از بین رفت.
معاون وزیر راه و شهرسازی به تدوین سند چشم‌انداز استفاده از بتن‌ها در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با نام «بتن ۱۴۰۴» خبر داد و گفت: براساس این آیین‌نامه همه سازه‌های بتنی در سراسر کشور موظف به ساخت بتن با قدرت ۵۰ مگاپاسکال خواهند بود. در حال حاضر در کشور ما قدرت بتن کمتر از ۳۰ مگاپاسکال است. ارتقای کیفیت بتن، علاوه بر حل مشکل ضعف استحکام سازه‌ها، مشکلات زیست محیطی را نیز برطرف خواهد کرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اظهار کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با هدف ارتقای کیفیت ساخت‌و‌سازبا همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای تولیدکنندگان بتن آماده، گواهی‌نامه ارتقای فنی صادر می‌کند که در افزایش قیمت آن نیز برای تولیدکنندگان تاثیر خواهد داشت.
وی با تاکید بر لزوم لحاظ کردن شرایط محیطی و اقلیمی در ساخت سازه‌های بتنی در استان‌های ساحلی کشور بیان کرد: بزرگترین مشکل در استفاده از بتن که به کاهش عمق سازه بتنی می‌انجامد رطوبت است که سبب خوردگی بتن می‌شود. در مناطق شمالی کشور به دلیل بالا بودن یون‌های موجود در هوا و همچنین حرارت بالا که البته عمدتا در مناطق ساحلی خلیج فارس دیده می‌شود عمر سازه به شدت کاهش می‌یابد. نمونه این گونه مشکلات، تخریب هتل شایان کیش به دلیل خوردگی بتن بود و نمونه موفق آن نیز اسکله بتنی بندر امام است که علی رغم قرار گرفتن در آب به دلیل رعایت استانداردهای ساخت بتن با وجود گذشت ۳۵ سال از عمر این سازه سالم مانده است.
پس از آن سخنرانی‌های علمی و نشست‌های تخصصی در روز اول و صبح روز دوم برگزار شد.

اولین پنل علمی همایش با عنوان«ارزيابي آسيب پذيري و روش‌هاي بهسازي سازه هاي بتني» توسط آقای دکتر رهایی رئیس سابق مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان و استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار گردید. ادامه پنل‌های تخصصی و ارائه مقالات در عصر روز اول همایش در محل سالن همایش هتل هرمز بندرعباس برگزار گردید.
در ادامه پنل علمی با عنوان «بتن با دوام و طراحی بر اساس دوام» توسط آقای دکتر رمضانیانپور رئیس مبحث پنجم و عضو مبحث نهم مقررات ملی ساختمان، استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر و رئیس مرکز تحقیقات تکنولوژی و دوام بتن برگزار گردید.
سپس مقاله تخصصی با عنوان «میلگردها و مصالح کامپوزیتی در سازه های بتنی» توسط آقای دکتر مقصودی عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار گردید.
در ادامه روز دوم همایش در نوبت صبح مقاله تخصصی با عنوان « فن آوری نوین ماده محافظ ضدجاذب سیال و خوردگی بتن» توسط آقای دکتر حاتمی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار گردید.
در ادامه مقاله تخصصی با عنوان «کاربرد روش تولید صنعتی در پیش ساختگی سازه‌های بتنی» توسط آقای دکتر رهایی رئیس سابق مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان و استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار گردید.
سپس مقاله تخصصی با عنوان «انواع خرابی‌های بتن و تعمیر سازه‌های بتنی» توسط آقای دکتر مودی استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مدير گروه پژوهشي دوام بتن مرکز تحقیقات بتن دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار گردید. لازم به ذکر است در پایان ارائه مقالات تخصصی به سوالات شرکت‌کنندگان توسط اساتید محترم پاسخ داده شد.
مراسم اختتامیه نیز با حضور جناب آقای دکتر مظاهریان معاون محترم مسکن و ساختمان، جناب آقای دکتر جادری استاندار محترم هرمزگان، فرماندار شهر بندرعباس، جمعی از مقامات کشوری و استانی و شرکت کنندگان در همایش برگزار گردید.
دكتر جاسم جادری استاندار محترم هرمزگان در آئین اختتامیه هفتمین همایش مقررات ملی ساختمان که در بندرعباس برگزار شد با بیان این‌که کشور ما ظرفیت‌های بسیاری برای تولید مواد اولیه صنعت ساختمان دارد، عنوان کرد: توانایی خوبی برای ساخت مصالح ساختمانی در کشور داریم که اگر بتوانیم با این مصالح ساختمان‌های خوب بسازیم به سمت توسعه پایدار گام برداشته‌ایم.
وی امنیت ساختمان‌ها را یکی از مباحث بسیار مهم برشمرد و افزود: مقاومت مصالح و سازه‌های ساختمان در مقابل حوادث مختلف بسیار مهم است. استاندار هرمزگان ادامه داد: صنعت ساختمان‌سازی از قوی‌ترین صنایع کشور است و قوانین و مقررات خوبی هم دارد اما این قوانین مصوب که اعتقاد داریم با امنیت مردم ارتباط مستقیم دارد در برخی موارد دچار تضادهایی است.
جادری تصریح کرد: در بحث ساختمان‌سازی وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی و شهرداری‌ها خود را متولی می‌دانند اما هر یک از کار دیگری ایراد می‌گیرند و به توافقی برای اجرای مناسب قوانین ساختمانی نمی‌رسند.
وی با بیان اینکه کیفیت مصالح و ساختمان‌های ما مورد انتقاد کارشناسان است، اظهار داشت: باید دقت کافی روی ساخت و نگه‌داری مصالح از جمله بتن صورت گیرد تا سرمایه‌های ملی خود را از بین نبریم و توجه به آموزش به خصوص در افزایش کیفیت بتن و ساختمان‌سازی می‌تواند موثر باشد.
نماینده عالی دولت در استان هرمزگان اضافه کرد: با برگزاری این همایش‌ها باید بتوانیم در جهت تقویت مبانی مقررات ساختمانی و ارتقای کیفیت مصالح گام های موثری برداریم.
دکتر جادری با تاکید بر لزوم توجه به مراقبت و نگه‌داری ساختمان‌ها، بیان داشت: جلب مشارکت مراکز علمی در ساختمان‌سازی و استفاده از سیستم‌های علمی برای مراقبت و نگه‌داری از ساختمان و ایجاد ارتباط گسترده میان پژوهشگران با صنعت ساختمان می‌تواند موجب آسیب‌شناسی و افزایش کیفیت و جلوگیری از هدررفت سرمایه‌ها شود. وی گفت: وزارت راه و شهرسازی تصمیم گرفته به هفت شهر ساحلی خلیج فارس و سواحل مکران در ساختمان و شهرسازی برای جمعیت پذیری توجه ویژه‌ای داشته باشد و امیدواریم مقررات ملی ساختمان در آنها به خوبی رعایت شود.
در ادامه دکتر مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی برگزاری این همایش را بسیار امیدوار کننده و انتخاب بندرعباس به عنوان مقر دبیرخانه دائمی بتن را ارزنده خواند و گفت: دولت یازدهم اصلی‌ترین کار خود را توجه به بخش خصوصی قرار داد و از جایی که بخش خصوصی است عقب نشست و وظایف خود را به او واگذار می‌کند.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: فصل جدیدی از ساخت و ساز با تدوین مقررات ملی ساختمان آغاز شده است که در این ویرایش جدید تلاش شده تا نقش سازمان‌های نظام مهندسی به سمت همتایان بین المللی خود سوق داده شود. در تمام دنیا سازمان‌های نظام مهندسی آموزش را به منظور ارتقای ساخت و ساز در اولویت قرار می‌دهند و در ایران نیز تلاش می‌شود سازمان های نظام مهندسی به سمت توسعه آموزش برای همه فعالان صنعت ساختمان اعم از مهندسان، کاردان‌های فنی، معماران تجربی و کارگران اداره مهارت فنی برود.
وی سپس به موضوع افزایش مبلغ تسهیلات مسکن در مصوبه امروز شورای پول و اعتبار اشاره و اظهار کرد: مهمترین سیاست وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن گسترش بازار رهن است و دولت یازدهم نیز در این بخش تلاش می کند تا سهم مردم در بخش ساخت و تولید مسکن که همواره در دهه های اخیر ۳ تا ۴ درصدد بوده را در همین نسبت ثابت نگه دارد. این در حالی است که سهم دولت در زیرساخت های دیگر مانند راه، راه آهن، بندر و فرودگاه تا بیش از ۸۰ درصد است.
دکتر مظاهریان با تاکید بر نقش تسهیل‌گری دولت در بخش مسکن به عنوان فراهم کننده امکانات گسترش و تولید مسکن از سوی مردم و بخش خصوصی افزود: در سیاست بازار رهن، وزارت راه و شهرسازی بر خانه‌دار شدن مردم از طریق پس انداز و وام به صورت توامان با یکدیگر تاکید دارد؛ این اقدام به سالم‌سازی بازار مسکن و امیدوار شدن سازندگان و تولیدکنندگان مسکن کمک شایانی خواهد کرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت در نظر دارد مردم تا ۵۰ درصد ارزش مسکن را وام دریافت کنند گفت: امروز در شورای پول و اعتبار برای نخستین بار سقف وام مسکن تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان برای خریداران عادی و ۱۶۰ میلیون تومان برای زوجین شاغل خانه اولی افزایش داد که هدف اعطای وام تا ۵۰ درصد ارزش ملک با این اقدام شورای پول و اعتبار محقق شد.
وی اهداف بعدی دولت یازدهم و وزارت راه و شهرسازی را کاهش نرخ سود تسهیلات و افزایش زمان بازپرداخت اقساط دانست و خاطرنشان کرد: بانک مسکن به عنوان بانک عامل اعطای این تسهیلات باید این دو فاکتور را نیز براساس مصوبه شورای پول و اعتبار در تسهیلات مسکن لحاظ کند.
دکتر مظاهریان این اقدامات را سبب ورود متقاضیان واقعی به بازار مسکن عنوان و بیان کرد: در گذشته سوداگران مسکن را برای سفته بازی و سودآوری می‌ساختند در حالی که با این مصوبات جدید شورای پول و اعتبار هدف مذکور در قانون اساسی مبنی بر حق هر خانوار ایرانی برای دسترسی به مسکن مناسب محقق خواهد شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان ابراز امیدواری کرد: این دستاوردهای جدید دولت یازدهم در بخش مسکن در کنار نتایج خوب انتخابات احیر مجلس شورای اسلامی و همچنین گشایش های بین المللی و استفاده از ظرفیت‌های درونی سال های خوبی برای مردم ایران به ارمغان آورد.

در ادامه لوح تقدیر به اساتید کمیته علمی متشکل از دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، تهران، شهید باهنر کرمان، شهید رجایی، هرمزگان و دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس اعطاء و از حامیان مالی و معنوی همایش تقدیر بعمل آمد.

در خاتمه نیز بیانیه پایانی هفتمین همایش مقررات ملی ساختمان توسط آقای دکتر رهایی قرائت گردید.

دفتر مقررات ملّی ساختمان