هیات‌رییسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی تا تیر تغییر نمی‌کند

معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی بابیان اینکه هیات‌ رییسه فعلی شورای مرکزی سازمان نظام‌ مهندسی تا پایان مهلت قانونی به کار خود ادامه خواهد داد، گفت: علاوه بر حکم معاون امور مسکن و  ساختمان، وزیر راه و  شهرسازی تمامی اختیارات  برگزاری مجامع زیرمجموعه‌های مسکنی وزارت راه و  شهرسازی را نیز به‌طور کامل به این معاونت تنفیذ کرده است که این حالت معاون مسکن با یک تغییر ماهیت به معاونت هماهنگ‌کننده تمامی امور مسکنی تبدیل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مازیار حسینی در حاشیه بازدید از روند برگزاری آزمون تعیین صلاحیت حرفه‌ای مهندسان در جمع خبرنگاران تصریح کرد: امروز با تلاش چندین ماهه همکاران در این معاونت شاهد برگزاری بزرگ‌ترین آزمون تخصصی کشور هستیم که بزرگ‌ترین آزمون برای ورود به حرفه در کشور نیز محسوب می‌شود.

وی بابیان اینکه آزمون در ۷ رشته تخصصی برای مهندسان برگزار می‌شود ادامه داد: این آزمون در ۷ رشته شهرسازی، معماری، عمران، مکانیک، برق، ترافیک و نقشه‌برداری برگزارشده که در آن صلاحیت هر فرد به‌طور مجزا موردسنجش قرار می‌گیرد.

حسینی با یادآوری اینکه در کنار آزمون ورود به حرفه مهندسان، آزمون تعیین صلاحیت کاردان‌های فنی در ۶ رشته و تعیین صلاحیت معماران تجربی نیز برگزار می‌شود تصریح کرد: این آزمون‌ها هم‌زمان برگزار می‌شوند تا از طریق آن‌ها حلقه فعالان صنعت ساخت‌وساز کامل شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در سال دو بار به‌صورت هم‌زمان در کل کشور این آزمون‌ها برگزار می‌شود، افزود: آزمون امروز دومین مرحله از آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان در سال جاری است که نسبت به آزمون نخست در اردیبهشت‌ماه بیش از  ۸ درصد از نظر تعداد داوطلبان افزایش داشته و هم‌اکنون بالای ۱۴۵ هزار و ۹۸۰ نفر داوطلب در حال سنجش دانش خود هستند که از این میزان ۸۰ درصد داوطلبان را آقایان و ۲۰ درصد را خانم‌ها تشکیل داده است.

حسینی با تأکید بر اینکه این آزمون به‌صورت جزوه باز برگزار می‌شود، اظهار کرد: علت این است که هدف ما سنجش حفظیات داوطلبان نیست بلکه استفاده از سری کتاب‌های مقررات ملی در جلسه آزمون به این خاطر است که تمامی شرکت‌کنندگان مهندس هستند و مهندس فردی است که بتواند و بر اساس مقرراتی که هرچند سال یک‌بار بازنگری می‌شود توانایی خود را در خصوص فهم و استنتاج آن‌ها به نمایش بگذارد.

وی روند آزمون را به‌صورت استفاده از سؤالات شخصی‌سازی‌شده دانست و افزود:این آزمون در سه قالب طراحی، اجرا و نظارت برگزارشده است و سندی است که حداقل‌ها را برای ورود به حرفه مورد آزمایش قرار می‌دهد به همین علت در تمامی استان‌ها و سراسر کشور به‌صورت هم‌زمان برگزارشده و با شخصی‌سازی سؤالات و تکثیر بانام فرد احتمال تقلب در آن به صفر رسیده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سؤالی در مورد سامانه املاک و اسکان گفت: این تنها موضوعی نیست که باید در معاونت امور مسکن و ساختمان تعیین تکلیف شود و موضوعات دیگری نیز وجود دارند که هریک باید به‌نوبت موردبررسی قرارگرفته و اولویت‌بندی شده و به‌صورت مجزا رسیدگی شود.

وی با ابراز خرسندی از اینکه وزیر راه و  شهرسازی تصمیم دارد معاونت مسکن و ساختمان به‌عنوان معاونت هماهنگ‌کننده امور مسکن در تمامی زیرمجموعه‌ها فعالیت کند تصریح کرد: این مسئله به این معنی است که معاونت امور مسکن و ساختمان، تمامی زیرمجموعه‌های مسکنی وزارت راه و شهرسازی که شامل شرکت بازآفرینی شهری،شرکت عمران شهرهای جدید، سازمان ملی زمین و مسکن، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی،  بانک مسکن و غیره است را هماهنگ می‌کند.