همایش میکروسیلیس و سیمان آمیخته میکروسیلیسی در دانشگاه امیرکبیرتهران برگزار شد

همایش “میکروسیلیس و سیمان آمیخته میکروسیلیسی” با حضور دکتر حامد مظاهریان، معاون محترم مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، و جمعی از متخصصان و کارشناسان صنعت بتن روز چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۴/۲۰ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد. هدف از برگزاری این همایش معرفی ویژگی‌های میکروسیلیس و کاربردهای آن در بتن و همچنین معرفی نوع جدیدی از سیمان موسوم به سیمان آمیخته میکروسیلیسی بود.
در این همایش حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ضمن اشاره به تاریخچه شکلی گیری دانشگاه در ایران گفت: با نگاهی به فرآیند شکل گیری دانشگاه می توان دریافت که آغاز دانشگاه درایران به شکلی ناقص و جدا از صنعت شکل گرفته است، در حالیکه از ابتدا لازم بود تا مبتنی بر صنعت شکل می گرفت، زیرا در صنعت است که صنعتگر در روند کارخویش برای تولید به مسائل و مشکلاتی برخورد می کند و برای حل این مسائل نیازمند مراجعه به افراد و پژوهشگرانی است تا آن ها با علم و مطالعه بتوانند راه حل های آن مسائل را پیدا کنند و این شکل طبیعی دانشگاه باید باشد لذا ارتباط گمشده میان صنعت و دانشگاه به بیس اولیه شکل گیری دانشگاه در ایران بر می گردد در حالیکه در غرب دانشگاه بر اساس خواسته ها و نیاز صنعت شکل گرفته است.
مظاهریان در ادامه به موضوع برگزاری همایش میکروسیلیس و سیمان آمیخته میکروسیلیسی اشاره کرد و اظهار داشت: امروز در اینجا شاهد همکاری مهم میان صنعت، دانشگاه و بخش خصوصی هستیم. اینکه شرکتی خصوصی مانند فروآلیاژ در صنعت سیمان کردستان سرمایه گذاری کرده تا مشکلی را در این صنعت حل کنند و دانشگاه هم با ارائه دانش فنی کمک کرده تا بستر علمی و پژوهشی این کار را فراهم کند در واقع همان ارتباط و حلقه گمشده میان صنعت و دانشگاه است و ضرورت دارد تا این ارتباط همچنان در تمام تخصص ها میان بخش خصوصی و صنعت کشور و دانشگاه حفظ شود تا چرخ صنعت کشور در جهت رفاه و آرامش مردم بگردد.
گفتنی است که میکروسیلیس و سیمان آمیخته میکروسیلیسی یکی از ۲۷ نوع سیمان معرفی شده در استانداردهای اتحادیه اروپاست که ایران منابع و زیرساخت‌های لازم برای تولید آن را دارد. در ایران تاکنون از ۲۷ نوع سیمان اروپایی، سیمان پرتلند معمولی، پرتلند آهکی، آمیخته پوزولانی، آمیخته سرباره‌ای، و آمیخته کامپوزیتی در مقیاس صنعتی تولید شده و با تولید سیمان آمیخته میکروسیلیسی این سبد کالایی کامل‌تر شده و جایگاه ایران به‌عنوان یکی از کشورهای پیشتاز در عرصه تولید سیمان‌های آمیخته تثبیت خواهد شد. به‌استثنای اتحادیه اروپا، سیمان‌های آمیخته همچنان در سایر نقاط جهان جایگاه خاص خود را پیدا نکرده‌اند. مزیت اصلی سیمان‌های آمیخته جایگزینی پوزولان‌های طبیعی و پسماندهای صنعتی در فرآیند تولید آنها به‌جای بخشی از کلینکر سیمان است. میزان این جایگزینی ۵ تا ۶۵ درصد و حتی در مواردی تا ۹۵ درصد خواهد بود، و به این ترتیب، از یک سو، مواد طبیعی خام کمتری از طبیعت استخراج شده، و از سوی دیگر در فرآیندهای پخت و آسیاب سیمان انرژی کمتری مصرف می‌شود که در نتیجه هر دو میزان دی‌اکسیدکربن کمتری در جو منتشر می‌شود.
مطالعات آزمایشگاهی تولید سیمان میکروسیلیسی توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به سرپرستی پروفسور علی‌اکبر رمضانیان‌پور به اتمام رسیده و تولید نیمه‌صنعتی آن با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر، و سرمایه‌گذاری مشترک شرکت صنایع فروآلیاژ ایران و شرکت سیمان کردستان در مرداد ماه ۹۷ در کارخانه سیمان کردستان واقع در بیجار آغاز خواهد شد. شرکت صنایع فروآلیاژ ایران بزرگترین تأمین‌کننده میکروسیلیس خاورمیانه و شرکت سیمان کردستان تنها کارخانه مجهز به تجهیزات به‌روز تولید سیمان آمیخته در کشور است. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده سیمان آمیخته میکروسیلیسی در سه ماهه اول ۹۸ به بازار عرضه خواهد شد.