مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن خبرداد: تامین مالی مسکن در ایران بانک محور است

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن با اشاره به بانک محور بودن تامین مالی مسکن در ایران گفت: راهکارهای ورود بازار سرمایه به حوزه تامین مالی مسکن بررسی خواهد شد
علی چگنی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، که معاونت متبوع او در وزارت راه و شهرسازی مسئولیت کارگروه ملی تامین مالی پایدار مسکن در هفتمین اجلاس وزرای راه و شهرسازی کشورهای آسیا و اقیانوسیه را بر عهده دارد، درباره وظایف این کارگروه اظهار داشت: در این کارگروه به بررسی مسائل و چالش‌های پیش‌روی تامین مالی پایدار مسکن در ایران خواهیم پرداخت.
چگنی با اشاره به اینکه این دفتر پیش از این نیز در چند کنفرانس بین‌المللی در همین ارتباط شرکت کرده است، افزود: در این اجلاس به مشکلاتی که پیش روی خانوارها و دولت در حوزه تامین مالی مسکن وجود دارد، تمرکز می‌کنیم.
وی در توضیح مشکلات درحوزه تامین مالی مسکن گفت: به عنوان مثال در ایران نظام تامین مالی مسکن صرفا بانک محور است و بازار سرمایه نقشی در آن ندارد. لذا باید بررسی شود که چرا این اتفاق نمی افتد وچه باید کنیم که این فضا شکل بگیرد؟
چگنی ادامه داد: مسائلی که در رابطه با اقتصاد کلان وجود دارد نیز مورد توجه خواهد بود. پیش‌بینی پذیر بودن اقتصاد و پیش‌بینی پذیر بودن تورم از جمله این مسائل است.
همچنین مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن گفت: مقررات پولی و بانکی و محدودیت‌هایی که وجود دارد، مورد بحث قرار خواهد گرفت و در این زمینه با بانک مسکن به عنوان بانک تخصصی این حوزه، بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار که متولی بخشی از بازار سرمایه است، همکاری خواهیم کرد.
در پایان چگنی افزود: قوانین و مقررات زیادی در حوزه تامین مالی مسکن در ایران وجود دارد، اما بسیاری از این قوانین نتوانسته‌اند جایگاه خود را پیدا کنند. این موضوع نیز از جمله موارد مطرح شده در کمیسیون ملی تامین مالی پایدار مسکن هفتمین اجلاس وزرای راه و شهرسازی کشورهای آسیا و اقیانوسیه خواهد بود.

منبع:پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی