بازدید معاونت مسکن و ساختمان از روند برگزاری آزمون های ورود به حرفه مهندسان

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی هنگام بازدید از روند برگزاری آزمون نظام مهندسی گفت: این آزمون‌ها مهمترین و بزرگترین آزمون‌های تخصصی در سطح کشور هستند.

مظاهریان در این مراسم با اشاره به اینکه در این آزمون بیش از ۱۳۴ هزار نفر شرکت‌ کردند، گفت: این اولین آزمون نظام مهندسی در سال ۹۷ است و دومین آزمون نیز در نیمه دوم سال برگزار می‌شود.

وی افزود: آزمون سراسری صلاحیت حرفه‌ای مهندسان در ۷ رشته اصلی شامل شهر‌سازی، معماری، عمران، ترافیک، نقشه‌برداری، تأسیسات مکانیکی و برقی‌ برگزار می‌شود و با توجه به وجود صلاحیت‌های مختلف در هر رشته شامل نظارت، طراحی و اجرا در مجموع ۱۳ آزمون برگزار خواهد شد.

معاون مسکن و ساختمان‌ وزیر راه و شهرسازی‌ با اشاره به شخصی سازی سوالات آزمون برای هر داوطلب گفت: در این آزمون هر فرد به صورت شخصی و در رشته تخصصی خود سئوالات‌ را پاسخ می‌دهد و این خود اثر بسیار زیادی در صحت‌ برگزاری امتحان دارد.

مظاهریان درباره لزوم برگزاری این آزمون گفت: در دنیا معمول است که بعد از تحصیلات دانشگاهی و گذراندن ۳ سال کار تجربی‌، مهندسان باید در یک آزمون دیگر شرکت کنند و توانایی خودشان را در این حوزه‌ بسنجند. با گذراندن و موفقیت در این آزمون، مهندسان صاحب صلاحیت شده و وارد کار حرفه‌ای می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه این آزمون در ۶۵ حوزه‌ امتحا‌نی برگزار‌ می‌شود،  افزود: آزمون‌ صلاحیت‌ حرفه‌ای مهندسان ساختمان، بزرگترین‌ آزمون علمی و تخصصی در کشور به شمار می‌رود.

مظاهریان‌ با اشاره به اینکه با برگزاری چنین آزمون‌هایی اطمینان مردم برای دادن اجرای کار به مهندسان‌ بیشتر می‌شود، گفت: افرادی که در این آزمون قبول شوند، پروانه اشتغال به کار با صلاحیت اجرا دریافت خواهند کرد.

وی در خصوص زمان اعلام نتایج این آزمون گفت: نتیجه این آزمون در اول مرداد ماه سال ۹۷ اعلام می‌شود و قبول‌ شد‌گان رسما وارد خدمات‌ حرفه‌ای به مردم می‌شوند.